Herzberg, TORPEDO-6, Dni Pedagogiki, wymiana doświadczeń tych wszystkich, którzy interesują się i zajmują nauczaniem esperanta. Było one zorganizowane z ILEI – Miedzynarodową Ligą Nauczycieli Esperantystów i odbyło się z jednoczesnym seminarium na temat przygotowywania projektów dot. subwencji.
Pomiędzy głównymi tematami, były także omawiane międzynarodowe projekty w ramach „Uczenia się przez całe życie” , w tym raport na temat Partnerskiego Projektu Grundtviga PL + SK + DE. Uczestnicy otrzymali wiele pożytecznych informacji i praktyczną pomoc, mieli możliwość zajrzeć do formularzy, uczyć się opracowania projektu, zapoznać się z organizacyjnymi obowiązkami i wymienić doświadczenia na temat współpracy międzynarodowej ale także nauczania Esperanta w różnonarodowych grupach poprzez właśnie metodę bezpośrednią.
W czasie wizyty w Nowym Sączu, Zsofia Korody miałą okazję przekazać KER-dyplomy dla wielu uczestników projektu Esperanto 55+, którzy zdali pomyślnie egzaminy przed Międzynarodową Komisją UEA/KER, pomiędzy nimi także dla Haliny Komar, prezesa PZE i koordynatora grupy partnerskiej projektu Grundtviga. Część uczestników otrzymała swoje dyplomy podczas Konfrontacji Artystycznych w Esperanto ARKONES w Poznaniu.
Kilka obrazów z tych wydarzeń oraz video o przekazaniu świadectw europejskich dla obecnych na spotkaniu osób z zakończonym pomyślnie egzaminem, widać na http://esperanto-urbo.de Aktuale 2010.09.16
Video
W Nowym Sączu, na Forum Trzeciego Wieku, Zsofia Korody zaprezentowała dla ponad setki delegatów, EU- projekt Grundtviga „Esperanto 55+” dot. potrójnego partnerstwa PL + DE + SK oraz zakres działalności ICH. Dzięki świetnej organizacyjnej pracy Haliny Komar, możliwe było przedstawienie raportu postępów w realizacji projektów. Halina Komar przygotowała piękny, o bogatej zawartości Power Point raport o pierwszym roku projektu, esperantyści z Klubu ustawili stoisko informacyjne obok budynku konferencyjnego.
Prezes AGEI – niemieckiej sekcji ILEI (nauczycielskiej), reprezentantka Interkultura Centro Herzberg (ICH) Zsofia Korody, uczestniczyła w prestiżowym XX Forum Ekonomicznym w Krynicy PL, gdzie odbyła się także dyskusja o ekonomicznych, społecznych i językowych problemach UE. Ze strony ruchu esperanckiego wzięli udział Sean O’Riain IR, Barbara Despiney FR, Ilona Koutny HU, Zbigniew Galor PL oraz reprezentanci projektu Grundtviga 2009-2011, opracowanego dla treningu i wykształcenia lektorów dla starszej generacji 55+: Halina Komar PL, Petro Balaż SK, Zsofia Korody DE, którzy zorganizowali też własne robocze posiedzenie tematyczne w ostatnim dniu Forum.
Uczestnicy ze wszystkich trzech krajów partnerskich, mogli nabrać doświadczenia na tygodniowym, intensywnym kursie podczas SES – Letnich Studiów Esperanckich w Pieszczanach na Słowacji. Mogli oni doskonalić swoje umiejętności na różnych poziomach organizowanych tutaj kursów oraz uczyć się organizacji kursów językowych przy uwzględnieniu metod nauczania.
Wszyscy trej partnerzy projektu aktywnie współpracowali. O sprawy organizacyjne zadbał Petro Balaż, kurs metoda bezpośrednią prezentował autor podręcznika Stano Marĉek (obaj ze Słowacji), kurs przygotowawczy do KER-egzaminów wg wymogów Komisji Europejskiej, prowadzili : Peter Zilvar (poziom B1 ) i Zsofia Korody (B2 i C1 ) z Interkultura Centro Herzberg w Niemczech.
Przygotowane oferty szkoleń były wykorzystane przez uczestników ze Słowacji, 8 uczestników z Niemiec i 23 osoby z Polski. Radościa napawa fakt, że z tej grupy aż 20 osób zakończyło egzaminy (na różnych poziomach) przed międzynarodową komisją sukcesem, z tego najwięcej na poziomie najwyższym, C1.
Tygodniowy wspólny pobyt i wspólpraca, pozostawiły dla uczestników i dla prowadzących piękne wspomnienia wspólnie przeżytych chwil.
Świadczą o tym wywiad przeprowadzony przez Zsofię Korody z Haliną Komar, główną organizatorkę projektu Grundtviga w Polsce. Także inni uczestnicy bardzo pozytywnie opowiadali o swoich przeżyciach i rezultatach seminarium.
Dla grupy niemieckiej, wielką radość przyniosłao zwiedzanie Esperanto-Muzeum, ekspozycję w mieście Świtawy w Czechach. Jadąc na SES, zatrzymali się oni w tym pięknym miasteczku i mogli poznać bogatą, pięknie prezentowaną kolekcję pamiątek esperanckiego ruchu oraz wartościowych egzemplarzy literatury esperanckiej oraz kultury.
Zdjęcia
W Rytrze, Polska został zorganizowany in tensywny kurs językowy, przygotowany i prowadzony przez Katalin Kovats ( www.edukado.net) z udziałem polskich i słowackich partnerów. Z powodu trudności organizacyjnych i zbyt późny komunikat o tym seminarium, nie mogli w nim wziąć udziału niemieccy uczestnicy projektu.
Zdjęcia
Przedstawiciele Interkultura Centro Herzberg – Peter Zilvar i Zsofia Korody, uczestniczyli w Seminarium Grundtviga organizowanym przez Niemiecką Narodową Agencję Grundtvig. Całodniowy trening dotyczył nowości oraz umożliwił wymiane doswiadczeń z organizatorami innych projektów.