Realizácia

Hlavným cieľom projektu bolo pripraviť špeciálny vzdelávací program pre generáciu 55+. Staršia generácia nemala takmer vôbec možnosť naučiť sa angličtinu. Neutrálny mostový jazyk esperanto nepozná žiadne gramatické výnimky a jeho slovná zásoba je založená na internacionalizmoch, čo značne uľahčuje naučenie sa jazyka. Preto je tento jazyk obzvlášť vhodný pre staršiu generáciu.

Vysoký stupeň vzdelania u kompetentných esperantských učiteľov, príprava budúcich vyučujúcich – to je kľúčom k úspechu tohto projektu.

Obzvlášť dôležité sú špeciálne didaktické pomôcky pre túto vekovú kategóriu a cieľovú skupinu. Mnohí z účastníkov museli na začiatku Grundtvig projektu získať najskôr všeobecné znalosti z oblasti pedagogiky.

Vyškolení učitelia jazyka esperanto samostatne povedú vyučovanie esperanta už od jesene 2011 na poľských „univerzitách tretieho veku“.

Organizačné prípravné zasadnutie ohľadom seminárov, časových bodov a obsahovej stránky sa uskutočnilo už v septembri 2009 v meste Nowy Sącz. Už v októbri sa v Herzberg am Harz (Nemecko) konal deväťdňový intenzívny vzdelávací seminár pod vedením skúsených odborníkov z rôznych krajín. Nemecký partner zabezpečoval najmä jazykové a didakticko-metodické vzdelávanie. V máji 2010 sa v Rytro (Poľsko) konal seminár, ktorého cieľom bolo pripraviť účastníkov projektu na jazykové skúšky. V júli 2010 sa uskutočnili ďalšie jazykové kurzy v rámci medzinárodného podujatia v Piešťanoch (Slovensko).

Účastníci mnohostranného Grundtvig projektu dosiahli viac ako len naplnenie vzdelávacieho cieľa. Väčšina z nich sa už v máji 2010 prihlásila na jazykové skúšky podľa Spoločného európskeho rámca pre jazyky, ktoré sa konali v júli 2010. Šesť osôb zložilo skúšky úrovne B1, štyri osoby si zvolili úroveň B1 a desať účastníkov dokonca vysokú úroveň C1. Účastníci projektu teraz už dokážu úspešne komunikovať s ľuďmi z iných krajín a diskutovať napr. o krajinách, ľuďoch a pod.

Posledné mnohostranné stretnutie sa konalo v apríli 2011 v Nowy Sącz (Poľsko). Tam sa rozprúdili zaujímavé debaty v rámci partnerstva. Mnohí budú tieto kontakty udržiavať aj naďalej, vďaka moderným komunikačným nástrojom internetu.

Slovenský partner preukázal odbornú kompetenciu v oblasti informačných technológií. Učiaci sa dospelí nadobudli zručnosť v ovládaní internetových výučbových programov. A presvedčili sa o tom, aká dôležitá je spoločná komunikačná základňa pre európsky pocit spolupatričnosti. Jednoznačne možno odporučiť zavedenie tohto mimoriadne úspešného projektu vo viacerých oblastiach EÚ pre generáciu 55+.