slovake.eu
espa2.eu

Výsledky

Spoločné výsledky všetkých partnerov
  • Seminár v Herzberg am Harz (Nemecko)
    Z Poľska a Slovenska prišla do Herzberg am Harz - mesta esperanta veľká delegácia Grundtvig-účastníkov, aby tu pod odborným vedením diplomovaných učiteľov esperanta nadobudli solídne jazykové znalosti. Vysoká miera motivácie u účastníkov uľahčovala učiteľom ich prácu. Vyučujúci aplikovali aj vyučovacie metódy prispôsobené staršej generácii, vďaka čomu rýchlo dosiahli dobré výsledky. Konalo sa aj zopár výletov a bohatý večerný kultúrny program.
  • Seminár v Rytro (Poľsko)
    Účastníci Grundtvig-projektu prišli na seminár do Rytro (Poľsko), aby si tu pod vedením diplomovaných učiteľov esperanta upevnili a zlepšili jazykové znalosti. Počas kurzu sa intenzívne pripravovali na jazykové skúšky podľa Spoločného európskeho rámca, ktoré sa majú konať počas medzinárodného podujatia na Slovensku. Celkom 23 osôb sa ešte na mieste prihlásilo na tieto skúšky.
  • Mnohostranné stretnutie v Piešťanoch, Slovensko
    Grundtvig skupina sa zúčastnila na medzinárodnom esperantskom podujatí v Piešťanoch. Doobeda sa konali jazykové kurzy rôznych úrovní. Každý si mohol zvoliť úroveň, ktorá bola pre neho najvhodnejšia. Väčšina účastníkov sa rozhodla zložiť európske jazykové skúšky. Štyria si zvolili úroveň B1, 6 osôb úroveň B2 a 10 sa dokonca rozhodlo pre C1. To prekonalo všetky očakávia, nakoľko takéto skúšky pre národné jazyky možno zvládnuť len po dlhoročnej intenzívnej príprave.
  • Disseminácia projektu
    V priebehu celého projektu boli podniknutých množstvo rozličných disseminačných aktivít. Každý partner informoval na národnej úrovni o jednotlivých seminároch, stretnutiach a dosiahnutých úspechoch. Veľa takýchto aktivít však bolo podniknutých spoločne všetkými partnermi, napr. rozličné prezentácie, obsah webovej stránky atď. Zoznam všetkých disseminačných aktivít
  • Video-interview
    Počas Grundtvig-seminára v Piešťanoch (Slovensko) bolo urobené interview s vyučujúcimi aj samotnými účastníkmi. V rozhovore mali vyjadriť svoj názor na osobný úspech vzdelávacieho projektu. Tým sme zároveň získali spätnú väzbu k semináru. Iniciátorka projektu Halina Komar z Poľska vyjadrila svoju radosť nad tým, že seminár bol pre staršiu generáciu veľmi veľkým prínosom. Toto interview vzbudilo veľký záujem verejnosti.
  • CD: Power Point prezentácia o projekte
    Vytvorená poľským partnerom pre spoločné použitie. CD obsahuje podrobnú prezentáciu o projekte: opis celého programu, vývoja, všetkých podujatí a dosiahnutých úspechov počas dvojročnej partnerskej spolupráce. Vďaka farebným fotografiám vzbudí prezentácia u divákov väčší dojem o zážitkoch z projektu.
  • Internetová stránka projektu - obsah
    Všetci partneri spoločne vytvorili obsah pre internetovú stránku vytvorenú slovenským partnerom. Pripravili podrobný opis projektu, jeho vývoja, činnosti partnerov a dosiahnutých cieľov, ako aj zoznam zmienok o projekte v médiách. Každý partner navyše zabezpečil preklad celého obsahu do svojho národného jazyka, vďaka čomu teraz stránka ponúka informácie v štyroch jazykoch - v esperante, nemčine, poľštine a slovenčine.
  • Brožúrka
    Osemstranová brožúrka v štyroch jazykoch - v esperante, v nemčine, poľštine a slovenčine - predstavuje projekt Grundtvig. Popri podrobných informáciách o projektových partneroch obsahuje aj popis vývoja projektu a najdôležitejších podujatí zorganizovaných počas dvojročnej partnerskej spolupráce. Brožúrka obsahuje farebné fotografie.
  • Album: Zozbierané články z esperantských časopisov
    Esperantské časopisy publikovali správy o rôznych akciách a dosiahnutých výsledkoch Grundtvig projektu. Album
  • Skúsenosti nadobudnuté projektovými partnermi
    Cieľom projektu bolo pripraviť nových vyučujúcich (z veľkej časti dobrovoľníkov) pre jazykové vzdelávanie starších občanov prostredníctvom medzinárodného jazyka esperanto. Návrh bol orientovaný na rôzne skupiny, o.i. na „univerzity tretieho veku“, ktorých je len v Poľsku 300 so stotisíc poslucháčmi. Výsledky nášho projektu boli väčšie ako sme predpokladali a naše skúsenosti ohľadom partnerskej spolupráce už prinášajú ovocie v podobe spoločných plánov do budúcna - Partnerstva a Dobrovoľníckych výmen.
  • Iniciovanie spolupráce
    Poľský koordinátor projektu usporiadal 12. septembra 2009 v Nowy Sacz pracovné zasadnutie, na ktorom sa vypracovali podrbné podmienky spoločného seminára s programom v Herzbergu.Boli rozdelené úlohy, stanovený vzdelávací program, podmienky a náklady na pobyt, prednášajúci a vyučujúci. Bola pripravená realizácia dvojročného mnohostranného projektu. Boli tiež zadelené úlohy a zodpovednosť každého z partnerov.
  • Celopoľský esperantský kongres v máji 2011 v Nowy Sacz
    V máji 2011 sa v Nowy Sacz uskutočnil Celopoľský esperantský kongres s 200 účastníkmi z 10 krajín. Tento kongres bol významne rozšírený o príspevky partnerov Grundtvig-projektu - Zsófia Kóródy DE, Peter Baláž a Stano Marček SK.Ako zvyčajne, Zsófia Kóródy prednášala o vyučovaní a spolupráci, Peter Baláž informoval o nmožnostiach využitia internetových technológií a Stano Marček predstavil svoju „priamu metódu vyučovania“ a redakčnú prácu.
  • Účasť na Fóre tretieho veku
    V rámci Ekonomického fóra v Krynici, hneď po diskusiách na pódiu a prednáškach v kúpeľnom meste, bolo v Nowy Sacz zorganizované už druhé Fórum tretieho veku. Poľský esperantský zväz spolupracoval s organizátormi podujatia a navrhol ako diskusnú tému „Esperanto ako komunikačný prostriedok pre medzinárodné kontakty“. Pre túto tému prišla Zsófia Kóródy z Nemecka ako predstaviteľka Medzinárodného centra spolu s prekladateľkou Halinou Komar.
Výsledky poľského partnera
  • Medzigeneračná spolupráca v oblasti kultúry
    Kultúrny program, ktorý bol pripravený poľským partnerom pre Letné štúdium esperanta na Slovensku v júli 2011. Skúškou zručností získaných počas 2-ročného umeleckého programu bola práca s umeleckými spolkami v MOK Nowy Sącz. Skupina mladých speváčok pripravila krásny koncert v esperante „Vietor z hôr“, ktorého druhá časť bola mnohojazyčná, zámerom čoho bolo ukázať bohatú kultúrnu rozmanitosť v Európe. Pre starších umelcov poetickej scény bola pripravená filozofická poézia, ktorá bola už predtým predstavená v esperante.
Výsledky nemeckého partnera
  • Album: Články z nemeckej tlače
    Počas projektu vyšlo v miestnej tlači viacero obsiahlych článkov s fotografiami informujúcich o tomto úspešnom Grundtvig projekte. Už v januári 2009 predstavila poľská iniciátorka projektu Halina Komarpobočke Nemeckého esperantského centra pre vzdelávanie a kultúru a primátorovi mesta Gerhardovi Walterovi tento zamýšľaný mnohostranný projekt pre staršiu generáciu 55+. Rovnako aj stránka mesta Herzberg a esperantská tlač priniesli správy o projekte.
  • Internetová stránka ICH: Grundtvig-projekt
    Na stránke http://esperanto-urbo.de (v 17 jazykoch), ktorá bola vytvorená Esperantským centrom, sa nachádza popis projektu, chronologický priebeh projektu, množstvo materiálov vrátane článkov v časopisoch, fotografií a videí. Vďaka týmto informáciám sa o projekte dozvedeli už tisícky návštevníkov stránky z celého sveta.
Výsledky slovenského partnera
  • Internetová stránka projektu
    Bola vytvorená internetová stránka venovaná tomuto projektu.Obsahuje podrobné informácie o projekte, partneroch, cieľoch projektu, fotografie z jednotlivých seminárov a zasadnutí, videozáznamy, ako aj zoznam zmienok o projekte na internete a v médiách (disseminačné aktivity).
  • Disseminácia projektu – SK
    V priebehu celého projektu boli slovenským partnerom podniknuté viaceré diideminačné aktivity. Bola vytvorená webová stránka ponúkajúca informácie v štyroch jazykoch, s nemeckým partnerom sme prezentovali projekt počas Celopoľského esperantského kongresu. Na stránkach nášho časopisu Esperantisto Slovaka sme uverejnili viacero článkov. Zoznam našich disseminačných aktivít
  • Didaktické materiály
    Vďaka slovenskému partnerovi sa účastníci zoznámili s učebnicou „Esperanto priamou metódou“, ktorú im predstavil jej autor Stano Marček zo Slovenska. K učebnici sú k dispozícii viaceré didaktické pomôcky. Na internetovej stránke projektu bol zverejnený kompletný učebný plán k tejto učebnici, ako aj metodické poznámky, ktoré novým vyučujúcim uľahčia plánovanie ich kurzov.

Tento projekt bol financovaný s podporou Európskej Komisie. Táto publikácia (dokument) reprezentuje výlučne názor autora a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tejto publikácii (dokumente).

Partneri

© 2011 E@I | dizajnis Katjo per DokuWiki