Głównym celem projektu było przygotowanie specjalnego programu edukacyjnego dla generacji 55+. Ta grupa wiekowa nie ma prawie żadnej możliwości nauczyć się języka angielskiego. Neutralny język pomostowy esperanto nie ma żadnych wyjątków gramatycznych i opiera się na rdzeniach wyrazów, powszechnie znanych ze słowników wyrazów obcych. Ułatwia to bardzo naukę dla osób różnych narodowości. Dlatego też ten język jest specjalnie łatwy dla starszej generacji.
Wysoki poziom wykształcenia i dobór właściwych nauczycieli dla przygotowania przyszłych lektorów języka esperanto – były kluczem do sukcesu tego projektu.
Wystarczająco ważne były także specjalne dydaktyczne pomoce dla tej grupy celowej, dostosowane do wieku uczestników. Wielu z nich musiało na początku tego projektu, osiągnąć wiedzę o nauczaniu w zakresie ogólnym.
Przygotowani nauczyciele esperanta rozpoczną nauczanie esperanta już od jesieni 2011, w Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Organizacyjne posiedzenie ustalające miejsca seminariów, daty planowanych wydarzeń i ich treść, odbyło się już we wrześniu 2009r. w Nowym Sączu( Polska). W październiku 2009 uczestnicy programu spotkali się w Herzbergu (Niemcy), na 9-dniowym intensywnym kształceniu językowym, prowadzonym przez fachowców z różnych krajów. Partner niemiecki zajął się przede wszystkim językową i dydaktyczno-metodyczną stroną seminarium.
W maju 2010 w Rytrze (Polska) było zorganizowane kolejne seminarium, przygotowujące uczestników do europejskich egzaminów językowych. W lipcu 2010 odbyły się następne kursy językowe w ramach międzynarodowej imprezy w Piesztanach (Słowacja).
Uczestnicy wielostronnego projektu Grundtviga osiągnęli więcej, niż zakładał cel edukacyjny. Większość z nich już w maju 2010 zdecydowała się wypróbować siły, przystępując do egzaminów KER przed Międzynarodową Komisją w lipcu 2010. Sześć osób zdało egzamin na poziomie B1, cztery osoby wybrały poziom B2, a aż dziesięć osób zdecydowało się na wysoką kategorię egzaminu, osiągając poziom C1. Uczestnicy programu obecnie bez trudu potrafią się porozumiewać z ludźmi z innych krajów, rozmawiając na różne tematy.
Ostatnie wielostronne spotkanie odbyło się w kwietniu 2011 w Nowym Sączu (Polska). Nawiązane w ramach partnerstwa interesujące dialogi , będą kontynuowane dzięki nowoczesnym programom komunikacji przez internet.
Partner słowacki, zgodnie z kompetencjami informatycznymi, zajął się TIK. Uczestnicy nabyli także umiejętność pracy za pomocą internetowych programów edukacyjnych. Dla uczestników projektu Grundtviga stało się jasne, że jedna wspólna baza komunikacyjna dla poczucia europejskiej świadomości jako MY – jest wystarczająco ważna. Bez wątpienia jest godne polecenia zastosowanie tego bardzo przydatnego projektu Grundtviga w wielu płaszczyznach UE dla generacji 55+.